infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Maratony Kresowe - Białystok 1 maj 2012

Maratony Kresowe - Białystok 1 maj 2012

maratony_kresowe_2012

Maratony Kresowe wschodzą w Białymstoku

Czwarty sezon Maratonów Kresowych rozpocznie się 1 maja we „Wschodzącym Białymstoku".

To hasło z oficjalnego logo miasta.

Białostocki Maraton zostanie rozegrany w pięknej scenerii budzącej się do życia po zimie Puszczy Knyszyńskiej. Trasa w wielu miejscach będzie przebiegać wśród miejsc, w których zawilce i przylaszczki tworzą kwiatowe dywany.

Maratony Kresowe Maratony Kresowe

Białystok w ostatnich latach zmienia się dość mocno. Powstają nowoczesne arterie komunikacyjne, ale w porównaniu do innych dużych miast, jest bardzo „zielonym" miastem. W administracyjnych granicach znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Miasto jest „bramą" do Puszczy Knyszyńskiej. To największy zwarty obszar leśny w Polsce. Rozciąga się na dziesiątki kilometrów. Jej obszar przekracza 1000km kwadratowych!

Można śmiało też postawić tezę, że Puszcza Knyszyńska jest niedoceniana. A jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Teren jest wyraźnie zróżnicowany. Lodowiec pozostawił tutaj bogatą rzeźbę terenu. Są strome wzgórza i rozległe doliny rzek.

 

Bogactwo i różnorodność puszczańskich ścieżek pozwoliły organizatorom przygotować malowniczą, ale wymagającą trasę. To będzie prawdziwa rowerowa uczta skierowana do wszystkich pasjonatów dwóch kółek. Wyścig jest rozgrywany na dwóch dystansach. Trasa Maratonu liczyć będzie ok 65 km, a Półmaratonu ok. 29km.

 

Trasa w stosunku do ubiegłego roku została całkowicie zmieniona. Jej kulminacją będą Wzgórza Świętojańskie. Nazwę ten obszar zawdzięcza Górze Św. Jana. Znajduje się tam krzyż i obelisk upamiętniający powstańców z 1863r. Zjazd z góry to jedna z największych atrakcji tych terenów. Szczególnie w końcówce jest stromy i kręty. Ma kilkaset metrów długości, więc można się solidnie rozpędzić.

 

Start maratonu zaplanowano na Placu przed Teatrem im. Aleksandra Węgierki w centrum Białymstoku. Meta została ulokowana na wzgórzu w Ogrodniczkach przy ścieżce rowerowej Białystok - Supraśl. Ostatnie kilkaset metrów będzie więc dość mocno pod górę. Trzeba zachować więc siły do samego końca.

 

Atrakcją trasy będą również śródleśne rzeki, w tym Płoska z legendarnym królowym mostem, z którego roztacza się przepiękny widok na rozległą, śródleśną dolinę rzeczną. Maraton prowadzi obok śródleśnych jezior: Zielona i Komosa. W końcówce zaskoczeniem będzie tajemnicze uroczysko z niesamowitym źródliskiem w tle. Co dziwne, że do strumyka prowadzi całkiem solidny podjazd... Można by rzec, że takie rzeczy, to tylko w Puszczy Knyszyńskiej na Maratonach Kresowych.

 

Zawodnicy startujący na długim dystansie będą przejeżdżać także przez malowniczą wioskę Królowy Most, której drewniane domy ukryte są wśród potężnych drzew, tworząc w ten sposób wyjątkowy klimat.

Połowa z tych dostojnych drzew jest pomnikami przyrody. Ta letniskowa wieś leży przy dawnym trakcie napoleońskim, u stóp malowniczych i chronionych Wzgórz Świętojańskich. Niektórym Królowy Most kojarzy się z komediową serią „U Pana Boga w ...". Jednak filmowy Królowy Most był kompilacją obrazków z kilku podlaskich miast.

 

Puszcza Knyszyńska charakteryzuje się zmiennością krajobrazów, jest najeżona stromymi podjazdami, a jednocześnie zachwyca przyrodą, szczególnie w okresie wiosennym. Te wszystkie jej zalety, autorzy trasy Mirosław i Michał Barejowie wykorzystali w pełni. Czy na pewno?

Najprościej sprawdzić na własnej skórze, a właściwie nogach.

Tak jak w każdym maratonie, zwycięzcą będzie każdy, kto dojedzie do mety. W ubiegłym roku pierwszym ze zwycięzców był Litwin Domas Manikas z VELOSTREET FUJI TEAM. Najlepszą maratonką była Iza Kłosowska z UKS Wygoda Białystok. Mimo, źe Iza w tym roku zdaje dopiero maturę, to już w swojej bogatej karierze zdołała wygrać wszystkie trzy edycje Maratonu Kresowego w Białymstoku.

 

A jak będzie w tym roku? Zapewne konkurencja będzie jeszcze silniejsza i bardziej międzynarodowa. Już wiadomo, że do kresowych maratończyków z Grodna dołączy liczna grupa ze stolicy Białorusi. A nie wszyscy chętni będą w stanie przyjechać ze względu na formalności wizowe.

Maratony Kresowe

 

Maratony Kresowe 2012 to już jedenaście imprez. Pełny kalendarz jest następujący:


* 01.05 - Białystok - Wschodzący Białystok

* 13.05 - Augustów - W królewskim mieście

* 03.06 - Michałowo - Dzika Puszcza

* 24.06 - Chełm - Z Duchem Bieluchem

* 08.07 - Łomża - Na krańcach Mazowsza

* 21.07 - Сапоцкін (Sopoćkinie) Białoruś - Суседзi

* 05.08 - Sokółka - Szlakiem Tatarskim

* 15.08 - Narewka - "W krainie żubra"

* 26.08 - Suwałki / Szelment - W krainie ozów

* 09.09 - Supraśl - Duch Puszczy

* 29.09 - Mielnik - Nad Bugiem

 

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

na podst. mat. org.