infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Maratony Kresowe - Michałowo 3 czerwiec 2012

Maratony Kresowe - Michałowo 3 czerwiec 2012

maratony_kresowe_2012

3 czerwca 2012 - Michałowo

„Dzika Puszcza”


Trudno wyobrazić sobie Maratony Kresowe bez Michałowa, szczególnie po ubiegłorocznej edycji. "Podjazdy były prawie tak długie jak dredy Ducha Puszczy" - cytat z forum. Działo się naprawdę dużo. Trasa usatysfakcjonowała chyba wszystkich. Niektórzy uczestnicy spotkali Ducha Puszczy...

Trasa 2012 będzie zbliżona do ubiegłorocznej, która tak bardzo się podobała. Jednak okolice Michałowa mają ogromny potencjał, więc będzie kilka zupełnie nowych odcinków. To bardzo urozmaicona trasa. Będą malownicze, otwarte panoramy rzek, urokliwe śródleśne jeziorko Stanek i oczywiście wiele przyjemnych podjazdów. Trasa praktycznie w całości będzie prowadziła po Puszczy Knyszyńskiej. W tej części jest ona dzika i nieznana. Rowerzyści rzadko tam zaglądają ze względu na odległość od Białegostoku. Start i meta – tak jak w ubiegłym roku – nad malowniczym zalewem w Michałowie.

 

Maratony Kresowe - Dzika Puszcza czeka w Michałowie

Kolejna odsłona gorącej rywalizacji między zawodnikami z Polski, Litwy i Białorusi na Maratonach Kresowych odbędzie się w najbliższą niedzielę 3 czerwca w podlaskim Michałowie. Z polskiej strony faworytem do wygranej będzie Radosław Rękawek (Kross Racing Team). Wśrod nagroźniejszych rywali będzie zapewne ubiegłoroczny zwycięzca Sarunas Pacevičius (Velostreet Fuji Team) z Kowna.

Ubiegłoroczna trasa została entuzjastycznie przez uczestników. Znalazło to odbicie w opiniach na forum Maratonów Kresowych i ekip uczestniczących w wyścigu:

"Trasa maratonu - bajka. Zazdroszczę tym co mieszkają w tamtych rejonach. Te podjazdy w puszczy - coś pięknego."

"Oj, nie spodziewałem się tylu podjazdów. Ale puszcza, po której była wyznczona trasa jest naprawdę dzika."

"Michałowo to bardzo dobry przykład na to, że w terenie niegórzystym można zrobić konkretny maraton"

 

Tegoroczna trasa w niewielkim stopniu różni się od ubiegłorocznej.

Pierwsza część dystansu, wspólna dla  Maratonu i Półmaratonu, będzie bardziej urozmaicona. Trochę wzrośnie trudność dystansu Maraton, gdyż na trasie znalazły się dodatkowe podjazdy. W Michałowie nie ma wielkich gór, ale przewyższenia rzędu kilkadziesiąt metrów po podłożu, po którym biegają na co dzień tylko zwierzęta, potrafią solidnie zmęczyć.

michalowo_2012_800x600

Maraton Kresowy w Michałowie ma nazwę „Dzika Puszcza”. Trasa praktycznie w całości prowadzi po Puszczy Knyszyńskiej. W tej części jest ona dzika i nieznana. Rowerzyści rzadko tam zaglądają ze względu na odległość kilkudziesięciu kilometrów od Białegostoku. Jednak to będzie urozmaicona trasa. Będą otwarte panoramy rzek, urokliwe śródleśne jeziorko, malownicze wioski, a nawet tajemnicze instalacje w głębokiej puszczy, które zapewne kiedyś stanowiły głęboko strzeżone tajemnice Układu Warszawskiego.

 

Wiele będzie się działo na trasie, ale także dużo dla kibiców i uczestników po maratonie. Start i meta zostały zlokalizowane nad pięknym zalewem. Jest tu nie tylko plaża, ale i amfiteatr. Na jego scenie będzie się działo naprawdę dużo. Będzie można zobaczyć m.in. Akademię Gitary Hard GOK Michałowo, która ma ugruntowaną renomę nie tylko lokalnie.

Maraton Kresowy będzie jedną z imprez towarzyszących „Świętu Muzyki i Ognia. Wśród maratończyków nawet pojawiły się obawy, czy nie będzie jakiegoś przejazdu przez ogień...

 

Michałowo uzyskało prawa miejskie w 2009 roku i rozwija się naprawdę prężnie. Od poprzedniego Maratonu Kresowego, mieszkańcy wzbogacili o piękny obiekt – krytą pływalnię z sześcioma 25-metrowymi torami, basenem rekreacyjnym, zjeżdżalnią, sauną i siłownią i zjeżdżalnią oraz skate park.

michalowo_2012_2_800x600

 

Dla turystów z innych regionów Polski bardzo ciekawy będzie zapewne szlak turystyczny „Szlakiem Prawosławnych Świątyń". Podróżując nim można poznać kulturę prawosławia na Północnym Podlasiu, gdyż na jego drodze znajduje się wiele drewnianych cerkwi oraz innych obiektów kultu.

 

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

 

INFORMACJE na temat rajdu

Start, biuro zawodów : 3.06.2012, godz. 11.00, zalew w Michałowe (300m od centrum)
Zapisy przed startem nad zalewem w Michałowie w godzinach 9:00 - 10:45
Zachęcamy do rejestracji przez Internet.

trudność (1-6): 3,5

dystans:
- 3-4km - Mikro, mistrzostwa szkół podstawowych o Puchar Burmistrza Michałowa, wyścig zostanie rozegrany wokół zalewu

- 25 km - Półmaraton
- 60 km - Maraton

 

Bufety: dystans Mini - 1 ,
dystans Maraton 3

Na mecie dla wszystkich zawodników gorący posiłek. Będzie kilka dań do wyboru. Do tego możliwość kupienia dań z grilla, napojów, itp.

Program ramowy:
- godz. 9.00 - 10.45 zapisy
- godz. 10.45 - ustawianie zawodników w sektorze startowym,
- godz. 11.00 - start maratonu,
- godz. 13.00 - 16.00 - dekoracje zwycięzców


Wpisowe w/g regulaminu. Mieszkańcy Michałowa nie płacą wpisowego.

Przypominamy, że uczestnicy powinni posiadać kask. Jeśli macie zapasowy kask, to zabierzcie go ze sobą. Być może dzięki temu ktoś będzie mógł wystartować.

Noclegi: Zajazd WIM, ul. Białostocka 26, 16-050 Michałowo, tel. (085) 717-92-11, kom. 669-996-133, www.zajazd-michalowo.pl

Patronat nad wyścigiem burmistrz Michałowa Marek Nazarko

 

na podst. mat. org.

zdjęcia przesłane przez org.